האם הליך הגילוי מרצון זה רלוונטי לי ולישראלים אחרים שעשו הגירה או רילוקיישן לחו”ל

לפני כשבוע פרסמה רשות המס את החוזר החדש שמתווה את הליך גילוי מרצון החדש על הכנסות ורווחים לא מדווחים בישראל ומחוץ לישראל.הליך זה מאפשר לישראלים שלא דיווחו על הכנסותיהם בחו”ל החייבות במס בישראל לדווח לרשות המס בישראל בעילום שם (מסלול אנונימי) על אותן הכנסות, להסדיר את המס שחל ובכך לבטל כל אחריות פלילית הקשורה לאי דיווח על ההכנסות, להכשיר את הכספים שנצברו בחו”ל ולאפשר להם להזרים את הכספים לישראל או בבנקים ברחבי העולם.
אך, שים לב כי הליך זה חל רק על הכנסות שהיו חייבות במס בישראל ולא על הכנסות שאינן חייבות במס או בדיווח. על כן, ההליך עשוי להיות מתאים לישראלים שהיגרו או עשו רילוקיישן לחו”ל והפיקו רווחים בחו”ל בעודם נחשבים כתושבי ישראל לצרכי מס. ככל שהאדם אשר עשה הגירה או רילוקיישן לחו”ל ניתק וביטל את התושבות שלו לצרכי מס בישראל אז אין אחריות פלילית כלשהי ובכך אין רלוונטיות לאותו הסדר לגביו. ככל שהאדם שעשה הגירה או רילוקיישן הפיק הכנסות בשנה בה הוא עדיין נחשב כתושב ישראל אז ההליך בוודאי רלוונטי לגביו.
הבעיה היא שהמבחן של מרכז חיים ותושבות לצרכי מס הינו אמורפי ואינו וודאי ועל כן יש לבדוק כל מקרה לגופו. ככל שברור שהאדם אינו נחשב כתושב ישראל אז אין צורך בהליך זה אך ככל שקיים ספק כלשהו (בעיקר בשני הראשונות למעבר) אז הדבר מחייב בדיקה מדוקדקת של נסיבות המקרה וניתן לפנות אלינו לבדיקה  לא מחייבת של המצב.
לבסוף נציין כי ישראלים רבים נתקלים כיום בקשיים בהעברת הכספים שלהם לישראל או בין בנקים בעולם מאחר וההכנסות לא דווחו בישראל כך שבהחלט שמסלול זה עשוי להקל על המצוקה שלהם- אך שוב יודגש כי כל מקרה יש לבחון לגופו.

עורך דין ורואה חשבון טארק בשיר, שותף בפירמה ומומחה למסוי בינלאומי, הגירה ורילוקיישן

כתובתנו :

מגדל בסר 3 קומה 35
בני ברק רחוב כנרת 5

טל:03-6055391
פקס: 03-6091229

8 + 2 =